Euphorbia jako vánoční hvězda

Čím blíže k Vánocům, tím rychleji se zaplňují květinářství vánočními růžemi. Během vánočních svátků nám krásně zdobí místnost a svou červenou barvou rozjasňuje domovy. Ale ne každý z nás zná její příběh. Věděli jste, že se Euphorbia nazývají i jako vánoční hvězda?

Vánoční hvězdy svojim původem pocházejících z Mexika – nazývané také jako vánoční růže – je již dlouho populární okrasná rostlina. Zdá se, že aztécký císař Montezuma byl zvláště okouzlen těmito pestrými keřmi a nechal si je dopravit  svým karavanem do Tenochtitlan. V 17. století španělští kněží v jižním Mexiku začali nosit větve této zimní kvetoucí hvězdy ve svém vánočním průvodu. Listy uspořádané jako hvězda symbolizovaly betlehemskou hvězdu. Na počátku 19. století se vánoční hvězda dostala do Evropy. Německý botanik Carl Ludwig Willdenow popsal rostlinu jako „krásnou huňatou euphorbii, zdobenou plnobarevnými, karmínovými (…) listy“ a nazvala jej Euphorbia pulcherrima, teda nejkrásnější euphorbia.

Tyto květiny jsou přirozeně červené, ale po sto letech rozmnožování jsou vánoční hvězdy dostupné ve všech odstínech: bílé, žluté, lososové, růžové, fialové a dokonce i vícebarevné. Barva začíná mizet po nějaké době, ale s dobrou péčí může vánoční hvězda zůstat krásná až do Velikonoc. V subtropických oblastech někdy ne zcela zbarvení zmizí.

Jakmile listy poinsettie opadají, jejich majitelé je povětšinou vyhazují do koše. Což je ale velká škoda. Můžete si je ponechat a začít pěstovat jako hezký keř nebo bonsaj, které pak stojí za to po celý rok. V divočině může být vánoční hvězda vysoká až pět metrů.

Při nákupu vánoční hvězdy věnujte pozornost dvěma věcem:

  1. Vyhněte se zime. Vánoční hvězda je velmi náchylná na chlad. I to nejmenší profúknutí studeným větrem způsobí její „přechladnutí“ a rostlina může uhynout. Což není příliš užitečné pro rostlinu, která se prodává především v prosinci. Nechte si vánoční růži ještě v obchodě dobře zabalit a jděte domů co nejdříve.
  2. Nikdy nekupujte vánoční hvězdu v kvetinových stáncích, protože vánoční hvězdy stojí venku v zimě. Nejlépe kupte rostlinu ještě neotevřenou. Pak vám rozkvétla vydrží velice dlouho.
Zdieľaj: