Jak správně sušit květiny

Pokud milujete řezané květiny a chtěli byste si jejich vůni nebo vzhled uchovat ještě určitou chvíli, nejlepším způsobem jak si je ponechat je sušení. Takto vysušenou svatební kytici nebo darovaný buket květin nám ozdobí a provoní pokoj, místnost nebo dům, a tak nám mohou i nadále přinášet radost.

Existuje mnoho technik sušení květin, proto zde zmíníme jen některé, a to pro nás nejjednodušší. Každý způsob sušení je vhodný pro určité rostliny. V případě, že při vašem prvním pokusu sušení narazíte na neúspěch, nedejte se odrazit. Zkoušejte dál a konečný výsledek vás může mile překvapit.

SUŠENÍ VZDUCHEM

Tento způsob sušení květin je nejtradičnější technikou sušení květin a velmi jednoduchým způsobem, jak je zachovat. Při tomto sušení svažte gumičkou malé množství květů do svazku. Květiny potom zavěste hlavičkami dolů do dobře odvzdušněné místností bez přímého slunečního záření, jako jsou např. spíže, prázdné šatníky nebo půdy. Je třeba dbát na to, aby takto zavěšené květiny měly kolem sebe dostatek prostoru a ničeho se nedotýkaly. Pozorně sledujte, jak se okvětní lístky zmenšují a mění barvu. Za několika týdnů se budete moci těšit z takové barevné dekorace. Tato technika sušení je vhodná pro všechny květiny, trávy a větvičky s menšími plody.

SUŠENÍ VE VODOROVNÉ POLOZE

Pokud si při vašich pravidelných procházkách nasbíráte domů menší větvičky, mechy, obiloviny nebo houby, metoda sušení volně ve vodorovné poloze je pro ně ideální. Při této technice sušení se používají speciální síťky, pletiva nebo bedničky, do kterých volně rozdělte květiny, kukuřice nebo lesní houby.

SUŠENÍ V TROUBĚ

Způsob sušení v troubě je asi nejrychlejší způsob sušení, protože už po pár minutách se dají vidět výsledky. Tato metoda je vhodná zejména pro levandule nebo jasmín, tedy květy nebo plody se silnou vůní, při které se jejich aroma uchová. Květiny uložíme na plech nebo jinou vhodnou nádobu do trouby a necháme sušit při střední teplotě. Nezapomeňte ponechat dveře trouby otevřené.

LISOVÁNÍ

Pokud byste chtěli použít sušené květiny pro více než jen domácí zdobení, tato metoda lisování květin je pro ně vhodná. Takto vylisované sušené květy se dají použít jako barevná záložka např. do knížky, kterou mate rozečtenou nebo jako vhodná výplň do rámečků na zeď. Pro tuto metodu se využijí na poličce založené encyklopedie nebo jiné těžké knížky. Zarovnejte stránku s voskovým papírem a uložte květiny lícem dolů tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Nechte knihu zavřenou několik dní, nejvhodnější na sedm až deset dní. Takto vylisované květiny můžete použít, pokud se z nich vypařila vše vlhkost a nabyly texturu papíru.

Zdieľaj: