pokojové kvetoucí rostliny

JAK SPRÁVNĚ ZALÉVAT POKOJOVÉ ROSTLINY

Každá květina nebo pokojová rostlina potřebuje jiné množství vody. Některé rostliny jsou na přelití choulostivější, jiné zase něco odolnější. Pokud by jsme některé pokojové rostliny zapomněli zalít, mohlo by se stát, že by jim proschl kořenový bal, mohli by pak shodit listy a nakonec by mohli uhynout. Naopak, jiné pokojové rostliny vydrží bez zálivky vodou i několik týdnů, budou růst dál a nic se jim nestane. Takovými rostlinami jsou sukulenty.

 

KVALITA VODY

Na kvalitu pokojové rostliny vplývá mnoho faktorů, např. umístění rostliny v pokoji, intenzita zalévání a také i kvalita vody. Nejlepší voda na zalívání kytek je měkká dešťová voda. Dešťová voda je nejměkčí voda vůbec a po této stránce je velmi podobná destilované vodě. Když máte možnost, nejlépe by bylo, kdy by jste si při dešti dešťovou vodu nachytali do láhví nebo jiných nádobí a odložili si ji na další potřebné zalívání.
Ptáte se: „A co voda z vodovodu?“ Voda z vodovodu je často velmi tvrdá a obsahuje mnoho vápenatých solí, jako např. uhličitan vápenatý, který právě zvyšuje zásaditost zeminy. Zálivkou zvýšená zásaditost zeminy se projevuje bílým povlakem na stěnách květináče, typickým zápachem nebo slizkou zelenou řasou na povrchu zeminy

 

INTENZITA ZALÉVANÍ

Choulostivost pokojových rostlin na přelití nebo nezalití je různá. V domě máme několik druhů pokojových rostlin a nejsme si jistý, jak často je potřebné jich zalívat. Některý z nás zalívají rostliny jednou do týdne a to všechny najednou. To ale není správně. Když nejste jsi jistý, či rostlinu zalít nebo ne, držte se při zalívaní pokojových rostlin jednoho zlatého pravidla: „Nikdy nezaléváme tak, aby byl kořenový bal trvale přemokřený.“ Odborníci tvrdí, že správně zalitá rostlina je tehdy, když voda steče až do podmisky a substrát je dostatečně vlhký. V letním období si některé rostliny vyžadují stínění. Květiny zbytečně nenechávejte na přímém slunci. V horkých dnech by mohlo slunce rostliny poškodit. Pokud se chystáte na dovolenou, zajistěte rostlinám dostatečný přísun vody. Rostliny totiž déle než 1-2 týdny bez vody na slunci nepřežijí.

Zdieľaj: